Reoveemuda on reoveepuhastusjaamade kõrvalsaadus. Kuigi see võib olla väärtuslik energiaallikas ja orgaaniline jääde, sisaldab see ka saasteaineid ja seda tuleb käsitseda vastutustundlikult. Uus töötlemisjaam Karlovacis, Horvaatias, valmistab ette reoveemuda ohutuks kõrvaldamiseks ja energia taaskasutamiseks lähedalasuvates tsemendi tehastes. Tagamaks, et muda oleks piisavalt kuiv, et seda saaks kasutada tsemendi ahjudes, on ehitatud innovaatiline kuivatusseade, mis ühendab päikeseenergia ja Pipelife tööstusliku põrandakütte.
Reoveemuda kogus EL-is ja üle maailma suureneb pidevalt, seetõttu otsitakse pidevalt jätkusuutlikke lahendusi selle töötlemiseks ja kõrvaldamiseks. 2021. aastal alustas Karlovaci veekasutusettevõte Vodovod i kanalizacija d.o.o. (ViK) reoveemuda päikesekuivatusjaama ehitamist. Jaam asub Karlovaci linnas, Kupa jõe kaldal, ning projekti on kaasrahastatud EL-i Ühtekuuluvusfondi abil.
Jaamas jaotatakse muda ühtlaselt plaatvundamendile 10–50 sentimeetri paksuses kihis ja seda õhutatakse mehaaniliste segistite abil. Sarnaselt kasvuhoonele on hoonel läbipaistev katus ja seinapaneelid, mis lasevad sisse võimalikult palju päikesevalgust. Selle tulemusena suureneb kuivatusseadme sees temperatuur, soodustades aurustumist.
Sõltuvalt töödeldava muda koostisest ja kogusest ning kohalikest ilmastikutingimustest on võimalik saada toode, mis koosneb 60–90% kuivadest tahketest ainestest, samal ajal kui muda maht väheneb umbes kolmandiku võrra.
Kuivatatud reoveemuda saab ohutult kõrvaldada põletamise teel, mis on muutumas EL-is kiiresti kasvavaks kõrvaldamispraktikaks. Põletamine hävitab mudas olevad kahjulikud patogeenid ja tekitab tuha - stabiilse ja taaskasutatava toote.
Lisaks saab põletamist kombineerida energia taaskasutamise süsteemidega, pakkudes jätkusuutlikumat alternatiivi energia tootmisele fossiilkütustest. Uuringute kohaselt eraldab reoveemuda põletamine samal hulgal energiat tootes, 58% vähem heitmeid kui maagaas ning 80% vähem kui tahke kivisüsi ja kütteõli.
Karlovacis saab reoveemuda põletada lähedalasuvates tsemendi tehastes, kui kuivainesisaldus on vähemalt 90%. Ilmastikuoludest sõltuvalt võib kuivatamisprotsessi tagamiseks olla vajalik täiendav termiline töötlus, et muda vastaks põletamise nõuetele.
Pipelife Croatia varustas Karlovaci rajatise tööstuskeskkondades tavaliselt kasutatava põrandaküttesüsteemiga. Selle konkreetne eesmärk selles on dehüdreeritud muda soojendamine, kui päikesekuivatamine ei ole piisav või kui kasvuhoone siseõhu temperatuur langeb alla 15 kraadi Celsiuse järgi.
Lisa pinnaküte võimaldab kuivatusseadme väiksemat pindala ja aitab vähendada selle sõltuvust ilmastikutingimustest ja aastaajaliste muutuste mõjudest energiatõhusal viisil. Kokku paigaldati põrandaküttesüsteemi jaoks üle 11 000 meetri polüetüleenist (PE-RT) 20x2 mm torusid.
Karlovaci tehase ehitustööd on edukalt lõpule viidud ja katsetusi alustati eelmisel kuul. Praegune aastane muda tootmine piirkonnas on umbes 2000 tonni, mis võrdub 28 000 rahvaarvu ekvivalendiga.
Uue tehase projektvõimsus on võrdne peaaegu 100 000 rahvaarvu ekvivalendiga, võimaldades tulevikus ohutut reoveemuda töötlemist suuremates kogustes.
Helver Kaasik
kütte- ja veelahenduste tootejuht
Sales
+372 501 7505
+372 501 7505