Jaga:

Pipelife Tööstuslik Põrandaküte Võimaldab Energia Taaskasutamist Reoveemudast

22. veebruar 2023 | 3 min lugemist

 Reoveemuda on reoveepuhastusjaamade kõrvalsaadus. Kuigi see võib olla väärtuslik energiaallikas ja orgaaniline jääde, sisaldab see ka saasteaineid ja seda tuleb käsitseda vastutustundlikult. Uus töötlemisjaam Karlovacis, Horvaatias, valmistab ette reoveemuda ohutuks kõrvaldamiseks ja energia taaskasutamiseks lähedalasuvates tsemendi tehastes. Tagamaks, et muda oleks piisavalt kuiv, et seda saaks kasutada tsemendi ahjudes, on ehitatud innovaatiline kuivatusseade, mis ühendab päikeseenergia ja Pipelife tööstusliku põrandakütte.

Pipelife industrial underfloor heating system installed in the sewage sludge treatment facility in Karlovac | Pipelife

REOVEEMUDA TÖÖTLEMINE: OHTUDEST VÕIMALUSTE LOOMINE

Reoveemuda kogus EL-is ja üle maailma suureneb pidevalt, seetõttu otsitakse pidevalt jätkusuutlikke lahendusi selle töötlemiseks ja kõrvaldamiseks. 2021. aastal alustas Karlovaci veekasutusettevõte Vodovod i kanalizacija d.o.o. (ViK) reoveemuda päikesekuivatusjaama ehitamist. Jaam asub Karlovaci linnas, Kupa jõe kaldal, ning projekti on kaasrahastatud EL-i Ühtekuuluvusfondi abil.

Jaamas jaotatakse muda ühtlaselt plaatvundamendile 10–50 sentimeetri paksuses kihis ja seda õhutatakse mehaaniliste segistite abil. Sarnaselt kasvuhoonele on hoonel läbipaistev katus ja seinapaneelid, mis lasevad sisse võimalikult palju päikesevalgust. Selle tulemusena suureneb kuivatusseadme sees temperatuur, soodustades aurustumist.

Sõltuvalt töödeldava muda koostisest ja kogusest ning kohalikest ilmastikutingimustest on võimalik saada toode, mis koosneb 60–90% kuivadest tahketest ainestest, samal ajal kui muda maht väheneb umbes kolmandiku võrra.

A visualization of the greenhouse-like drying facility where the sludge will be dewatered | Pipelife

ENERGIA TAASKASUTAMINE REOVEEMUDA TSEMENTTOOTMISEKS

Kuivatatud reoveemuda saab ohutult kõrvaldada põletamise teel, mis on muutumas EL-is kiiresti kasvavaks kõrvaldamispraktikaks. Põletamine hävitab mudas olevad kahjulikud patogeenid ja tekitab tuha - stabiilse ja taaskasutatava toote.

Lisaks saab põletamist kombineerida energia taaskasutamise süsteemidega, pakkudes jätkusuutlikumat alternatiivi energia tootmisele fossiilkütustest. Uuringute kohaselt eraldab reoveemuda põletamine samal hulgal energiat tootes, 58% vähem heitmeid kui maagaas ning 80% vähem kui tahke kivisüsi ja kütteõli.

Karlovacis saab reoveemuda põletada lähedalasuvates tsemendi tehastes, kui kuivainesisaldus on vähemalt 90%. Ilmastikuoludest sõltuvalt võib kuivatamisprotsessi tagamiseks olla vajalik täiendav termiline töötlus, et muda vastaks põletamise nõuetele.

The foundation of the drying facility is being prepared for the installation of underfloor heating | Pipelife

TÖÖSTUSLIK PÕRANDAKÜTTESÜSTEEM KERGENDAB MUDA TÖÖTLEMIST

Pipelife Croatia varustas Karlovaci rajatise tööstuskeskkondades tavaliselt kasutatava põrandaküttesüsteemiga. Selle konkreetne eesmärk selles on dehüdreeritud muda soojendamine, kui päikesekuivatamine ei ole piisav või kui kasvuhoone siseõhu temperatuur langeb alla 15 kraadi Celsiuse järgi.

Lisa pinnaküte võimaldab kuivatusseadme väiksemat pindala ja aitab vähendada selle sõltuvust ilmastikutingimustest ja aastaajaliste muutuste mõjudest energiatõhusal viisil. Kokku paigaldati põrandaküttesüsteemi jaoks üle 11 000 meetri polüetüleenist (PE-RT) 20x2 mm torusid.

A close up of two Pipelife PE-RT pipes that were used for installing the underfloor heating system at the treatment plant | Pipelife
The industrial underfloor heating system covered with screed | Pipelife

KATSETUSETAPI INNOVATIIVNE TEHNOLOOGILINE LAHENDUS

Karlovaci tehase ehitustööd on edukalt lõpule viidud ja katsetusi alustati eelmisel kuul. Praegune aastane muda tootmine piirkonnas on umbes 2000 tonni, mis võrdub 28 000 rahvaarvu ekvivalendiga.

Uue tehase projektvõimsus on võrdne peaaegu 100 000 rahvaarvu ekvivalendiga, võimaldades tulevikus ohutut reoveemuda töötlemist suuremates kogustes.

KÜSI LISAINFOT

Helver Kaasik

Helver Kaasik

kütte- ja veelahenduste tootejuht

Sales

+372 501 7505

+372 501 7505

Jaga:

OTSI
Otsi kõigist tootedokumentidest

Võta meiega ühendust

Saatke meile oma küsimused, tagasiside ja kommentaarid ning võtame teiega esimesel võimalusel ühendust

Helistame tagasi

Helistame tagasi
Võtame teiega ühendust telefoni teel
E-post
Võtame teiega ühendust e-posti teel