KOOSTÖÖ JA INNOVATSIOON AITAVAD SOOMES OHUSTATUD KALALIIKI SÄILITADA

2019. aasta augustis korraldasid WWF Finland, K Group ning kohalik vee- ja õhukaitse assotsiatsioon vabatahtliku ürituse, mis oli osa üleriigilisest K-Fishways algatusest säilitada ja suurendada ohustatud rändkalade populatsioone. Algatuse eesmärgiks oli kudemiskohtade taastamine ja forelli rände hõlbustamine Soomes Hollolas asuvas Ylösjoki jões. Pipelife panustas algatusse rändesõbraliku teetruubi arendamisega

KOOSTÖÖ OHUSTATUD RÄNDKALA POPULATSIOONIDE SÄILITAMISEKS

Soomes on palju jõgesid, kus tuhanded takistused ja inimtekkelised ehitised, nagu näiteks truubid või sillad, takistavad rändkaladel ujumast ülesvoolu oma kudemispaikadesse. Kalapopulatsioonid on seetõttu viimaste aastakümnete jooksul kahanenud ja rändkaladest on saanud ohustatud liik. Tänu K-Fishways´i sarnastele algatustele, millega K-Group ja WWF 2018. aastal liitusid, on see vähehaaval muutumas. Ainuüksi 2019. aastal korraldati 201 kogunemist, kus sajad labidate ja tünnidega varustatud vabatahtlikud taastasid kudemispaiku ja kõrvaldasid jõgedest tõkkeid.

 

INNOVATSIOON KOOSTÖÖ KAUDU

Hollolas asuvas Ylösjoki jões on forelli rännet ja kudemist pikka aega takistanud vanad betoonist truubid. See on nüüd muutumas tänu K-Fishway algatusele ja Soome Pipelife´i poolt pakutavale innovatiivsele lahendusele.

Betoonist truupide asendamiseks töötas Pipelife Soome Kerava tehas välja kalasõbraliku truubi, mis imiteerib jõe looduslikku voolu ja on piisava suurusega. "Me kavandasime ja valmistasime uue teetruubi tihedas koostöös WWF-i vee-eksperdi Manu Vihtoneniga. Truubi põhja muudeti selliselt, et veevool toru sees sarnaneks loodusliku veevooluga," ütleb Talokaivos asuva Kerava tehase müügiinsener Heikki Vihtonen.

Eritellimusel valmistatud teetruup on esimene omataoline. Selle pikkus on 10 meetrit ja läbimõõt üle 2 meetri. Gofreeritud polüetüleen (PE) toru on nii vastupidav kui ka taaskasutatav. Pipelife Soome annetas teetruubi koos K-gruppi kuuluva Onninen´iga.

 

KESKKONNAVASTUTUS

"Ettevõtetel on üha kasvav roll keskkonnaprobleemide lahendamisel ja see koostöö on suurepärane ja käegakatsutav näide sellest. Hollolas annetatud truup on näide innovatsioonist, mis on kasulik ka keskkonnale ja ma olen kindel, et forellid on tänulikud!" ütles WWF Finland´i partnerlusjuht Juuso Lautiainen.

"Oleme õnnelikud, et suutsime valmistada K Fishwaysi asukoha jaoks eritellimusel kalasõbraliku truubi. Loodame, et see on eeskujuks teistele taastamiskohtadele ja teeksime heameelega koostööd kohalike teehooldus- ja veekaitseorganisatsioonidega ka edaspidi", ütlesid Onnineni tooteliini direktor Jani Kakko ja Soome Pipelife´i esindava Talokaivo Oy müügiinsener Heikki Vihtonen.

"Veekogude kaitse on Pipelife Soome peamine valdkond keskkonnavastutuse vallas. Kalapüük on aastaid olnud minu ja mu pere jaoks oluline hobi," ütleb Vihtonen ja jätkab: "Kui meie tegevjuht Kimmo Kedonpää rääkis mulle truubi plaanidest ja K Fishways´i üritusest, olin ma kohe elevil. See on väga hea tunne, kui saad kaasa aidata looduse isetaastumisele."

OTSI
Otsi kõigist tootedokumentidest

Võta meiega ühendust

Saatke meile oma küsimused, tagasiside ja kommentaarid ning võtame teiega esimesel võimalusel ühendust

Helistame tagasi

Helistame tagasi
Võtame teiega ühendust telefoni teel
E-post
Võtame teiega ühendust e-posti teel